Nowe badanie przedstawione na sesjach naukowych American Heart Association's Prevention, Lifestyle and Cardiometabolic Health Scientific Sessions w 2020 r. ujawniło, że spożywanie oliwy z oliwek wiąże się z niższym ryzykiem choroby wieńcowej.
Badanie pokazuje, że zastąpienie zaledwie pięciu gramów margaryny, masła lub majonezu taką samą ilością oliwy z oliwek powoduje obniżenie o 7% ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.
Jeszcze bardziej niezwykły jest fakt, że osoby, które spożywały jeszcze większe ilości oliwy z oliwek - więcej niż siedem gramów lub 1/2 łyżki stołowej dziennie - miały o 15% niższe ryzyko wszelkich chorób układu krążenia i o 21% niższe ryzyko choroby wieńcowej.
Autor badania dr Frank Hu, który kieruje wydziałem żywienia w Harvard T.H. powiedział - „Nie dodawaj oliwy z oliwek do swojej zwykłej diety. Ważne jest tutaj substytucja”.
Przytoczone obserwacje potwierdziły duże badanie z 2013 r., w którym wzięło udział ponad 7000 osób. Okazało się wówczas, że osoby, które przez pięć lat stosowały dietę śródziemnomorską uzupełnioną oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, miały o 30% mniejsze ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Gotowanie na oliwie z oliwek
W przeciwieństwie do tego, co powszechnie sądzi się o problemie gotowania oliwy z oliwek w wysokich temperaturach, australijskie badanie z 2018 r. wykazało, że EVOO - oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia - była w rzeczywistości bardziej stabilna chemicznie w wysokich temperaturach niż inne popularne oleje do gotowania.
Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia (ale nie zwykła oliwa z oliwek) wytwarzała najniższe poziomy tłuszczów trans i innych potencjalnie szkodliwych produktów ubocznych po podgrzaniu do temperatur nawet wyższych niż te powszechnie używane do smażenia w głębokim tłuszczu i pieczenia. Drugie miejsce zajął olej kokosowy.
Badanie wykazało, że olej rzepakowy był najbardziej niestabilny, tworząc ponad dwa razy więcej szkodliwych związków niż oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i znacznie powyżej „limitów dozwolonych do spożycia przez ludzi”.
Dr Hu mówi dalej, że zamiast używać masła do chleba, zanurz je w oliwie z oliwek. Zamiast używać sosu sałatkowego kupionego w sklepie, użyj zamiast tego oliwy z oliwek i octu.
„Te małe zmiany mogą w dłuższej perspektywie przynieść znaczące korzyści zdrowotne”.
Za: Ronald Grisanti D.C., D.A.B.C.O., DACBN, MS, CFMP