Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Artykuł: Migotanie przedsionków a popularna bakteria
Autor:
Koordynator Programu
Data:
2021-01-04 18:31:27

Czy wiesz jaka powszechna bakteria wywołuje potencjalnie niebezpieczny problem serca?

 

To Helicobacter pylori - bakteria wywołująca wrzody. Jak wskazują badania może być odpowiedzialna także za nieregularny rytm serca, zwany jako migotanie przedsionków.

 

Silny związek między bakterią a zwiększonym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków odkrył dr Anniale Montenero, główny badacz i przewodniczący Odziału Kardiologii i Centrum Arytmii Multimedica General Hospital.

 

Co to jest migotanie przedsionków?

To zaburzenie rytmu serca, gdzie dwie górne komory serca ( przedsionki) drżą lub trzepoczą, zamiast efektywnie bić. Wówczas krew nie jest całkowicie wypompowana, co może spowodować jej gromadzenie się i krzepnięcie. 

 

Czy migotanie przedsionków jest niebezpieczne?

Jeśli skrzep krwi w przedsionkach opuści serce i utkwi w tętnicy mózgu, dochodzi do udaru. Około 15 procent udarów występuje u osób z migotaniem przedsionków.

 

Objawy migotania przedsionków

  • uczucie bicia serca ( kołatanie serce)
  • puls może być szybki, łomoczący, trzepoczący lub zbyt wolny

  • zawroty głowy, oszołomienie, półomdlenie

  • dezorientacja

  • zmęczenie

  • duszność

  • trudności w oddychaniu

  • uczucie ucisku w klatce piersiowej

 

W badaniu -  pięcdziesięciu dziewięciu pacjentom cierpiącym na uporczywe migotanie przedsionków przeprowadzono serię testów, w tym test mierzący poziom bialka C -reaktywnego we krwi oraz test w kierunku Helicobacter pylori.

Wyniki tych testów porównano następnie z wynikami grupy kontrolnej, która obejmowała 45 zdrowych osób. Oprócz tego, że poziom białka C- reaktywnego był około 5 razy wyższy niż w grupie kontrolnej, naukowcy odkryli, że u pacjentów z migotaniem przedsionków wykazano również 20 razy większe prawdopodobieństwo występowania Helicobacter pylori

 

W ogólnej analizie u 97,2 % pacjentów  z migotaniem przedsionków stwierdzono obecność Helicobacter pylori w porównaniu z zaledwie 5,3 % w grupie kontrolnej.

Badacze zauważają, że związek miedzy Helicoacter pylori a migotaniem przedsionków jest bardzo istotny.

 

Na podstawie tych ustaleń lekarzom zaleca się zbadanie pacjentów z migotaniem przedsionkó w kierunku Helicobacter i wyeliminowanie go w przypadku jego stwierdzenia.

 

Bibliografia:

Montenero AS, Mollichelli N, Zumbo F, Antonelli A, Dolci A, Barberis M, Sirolla C, Staine T, Fiocca L, Bruno N, O'Connor .Helicobacter pylori i migotanie przedsionków, możliwe powiązania patogenne. Serce. Lipiec 2005, 91 ( 7): 960 -1.