Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Psychodietetyka

Jakie życie, taka choroba - Hipokrates

 

Psychodietetyka wpisuje się w idee holistycznego patrzenia na zdrowie człowieka, w kontekście jego codziennych wyborów żywnieniowych. Dietetycy mówią, że kiedy jemy za dużo, a ruszamy się za mało - tyjemy. Kiedy jemy źle - chorujemy. Ale to nie wystarcza, by wytłumaczyć problem zbędnych kilogramów lub choroby.

Warto odpowiedzieć jeszcze na pytanie. Dlaczego tak się dzieje, że jemy wówczas, kiedy nie jesteśmy głodni, jemy pod wpływem emocji, różnych otaczających nas bodźców. Dlaczego jedni mają motywację do stosowania zasad zdrowego odżywiania, inni bezsilnie przyzwalają na krzywdzące ich złe nawyki żywieniowe. Jedni wierzą w to, że mogą sami dokonać zmiany swojej wagi, inni nie ufają sobie - oddając się w ręce lepszych lub gorszych specjalistów od odchudzania. Dlaczego w końcu odchudzanie zamiast odchudzać, prowadzi do wzrostu masy ciała, w dłuższej perspektywnie.

Dlaczego wydawałoby się świetnie dietoterapie nie przynoszą wymiernych rezultatow - nie prowadzą do poprawy zdrowia.

Dlaczego psychodietetyka może odpowiedzieć na te pytania ? 

Ponieważ dotyka wielu obszarów, na których napotyka jedzenie. Przygląda się całemu człowiekowi – zarówno jego fizjologii jak i psyche,  a także środowisku, w którym żyje on na co dzień.  Patrzy całościowo, chce poznać wszystkie aspekty problemu, chce go rozwiązać na wielu płaszczyznach. Zajmują ją zatem – codzienny jadłospis, ale także ilość stresu, postrzeganie własnej osoby, poczucie skuteczności, umiejętność radzenia sobie z emocjami, jak również stan zdrowia – choroby, przyjmowane leki, czy w końcu przodkowie z ich nawykami żywieniowymi i podejściem do świata. Wszystkie te aspekty kształtują nasze zdrowie i wygląd – wszystkie one wpływają pośrednio lub bezpośrednio na naszą wolę.

Silna lub słaba wola – dobrze wszystkim znana postać – jest głównym przedmiotem zainteresowania psychodietetyki, a konkretnie psychodietetyka. Jego zadaniem jest rozpoznanie wszystkich problemowych obszarów i praca z klientem nad ich zmianą. I właśnie wola klienta jest kluczowym graczem o sukces.

Jeśli jest silna – wytrwa on w postanowieniu zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli na sile podupada – porzuci on swe plany, by folgować znanym, zazwyczaj złym nawykom.

A zatem, czy psychodietetyk jest magiem, który zaczaruje wolę klienta - i odtąd będzie ona silna i prężna?  Któż by nie chciał znaleźć prostego zaklęcia - ale takie bywają, jak i zresztą magowie, tylko w bajkach lub reklamach -  kóre bajki często opowiadają.

Kim jest psychodietetyk i jak może pomóc osobie zmagającej się ze złymi przywyczajeniami?

Z pewnością jest osobą, która może pomóc zrozumieć przyczyny problemu z wagą ciała lub zdrowiem. Może, także pomóc rozpoznać wszystkie zasoby, które pomogą w walce o nowe ja - wolne od natrętnych myśli o jedzeniu. Może, także pomóc zaplanować proces niezbędnych zmian i w tym procesie wspierać, wykorzystując całą swoją interdyscyplinarną wiedzę. Może doradzić czym żywić wolę, aby była silna i ostrzec przed groźnymi pułapkami, w które wpadają wszyscy, którzy chcą szybko dojśc do celu. Może towarzyszyć w trudnej drodze w pokonywaniu słabości klienta - ale nie pokona ich za niego.

Dlaczego wola klienta będzie rosnąć w towarzystwie psychodietetyka ?

Ponieważ da on jej niezbędną przestrzeń, niczego nie narzuci, pozostawiając wolę wolną i gotową na podejmowanie decyzji. Ponieważ nie stłamsi nakazami i zakazami oraz nadmierną kontrolą. Ponieważ odkrywać będzie przed nią jej możliwości i wystawiać na samodzielna próby "szybowania" na wolności, wyboru tego - co dla niej najlepsze.

I kiedy zakończy się wspólna z psychodietetykiem droga – klient będzie potrafił dalej iść sam – wykorzystując wszystko, czego o sobie się dowiedział. I nawet jeśli upadnie – podniesie się, bo będzie wiedział – że z upadków wybrukowana jest droga do celu.

Dla kogo psychodietetyk będzie najlepszym wyborem ?

Dla każdego, kto na swoim koncie ma nieudane próby odchudzania, kto jest zmęczony stosowaniem niezliczonych diet, kto nie wierzy w swoje siły i poddaje wątpliwości swoje umiejętności, kto przeżywa wiele stresów i tłumi własne emocje, kto ma problem z asertywnością i dbaniem o własne potrzeby, kto chciałby zmienić swoje nawyki żywieniowe w zgodzie z samym sobą- na zawsze.

Dla każdego, kto chce lub powinien, ze względu na stan swojego zdrowia zmienić swoje nawyki.

Dlatego naszą psychodietetyczną ofertę kierujemy do:

  • osób otyłych ( dorosłych i dzieci),
  • zmagających się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej ( cukrzyca, insulinooporność)
  • chorobami tarczycy,
  • chorobami jelit,
  • nowotworami
  • obniżonym nastrojem bądź depresją 
  • problemami z płodnością (kobiety i mężczyźni)

W przypadku osób chorych na nowotwory oraz padaczkę lekooporną ​prowadzimy, także pełną dietę ketogeniczną pod scisłym nadzorem lekarskim. 

Przygotowujemy pacjentów także do terapii Gersona i wspieramy w jej wprowadzaniu i stosowaniu.

Zapraszamy zarówno na konsultacje indywidualne jak i warsztaty gupowe podczas których dokladnie omawiamy teamty związane w wpływem odżywiania na powstawianie chorób i zapobieganie i leczenie  poprzez własciwą dietoterapię. Akyualne propozycje warsztatów znajdują się na :https://www.cmhipokratesa.pl/user,kategoria,wspolpraca

Naszym podstawowym celem jest pomóc Ci zrozumieć Twój problem i sposoby jego rozwiązania, abyś sam mógł brać odpowiedzialność za swoją drogę do zdrowia

 

Z KAŻDYM PROBLEMEM WYMAGAJĄCYCM ZMIANY NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH CZY TO W OTYŁOŚCI CZY W CHOROBIE PRACUJEMY W RAMACH PSYCHODIETETYCZNEGO PROGRAMU

Umów wizytę

 

Jeśli nie jesteś pewny, czy proponowane przez nas usługo są dla Ciebie umów się na bezpłatne spotkanie informacyjne
Zadzwoń do nas: 690 531 334


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/chudnijz/domains/cmhipokratesa.pl/public_html/inc/kategoria.php on line 130