Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Artykuł: O witaminie d3 nigdy dość.
O znaczeniu witaminy d3 dla organizmu człowieka nie trzeba nikogo przekonywać, jej niedobry prowadzą między innymi do znacznego spadku odporności czego konsekwencją mogą być także nowotwory. Vitamina d3 bierze bowiem udział w w rozwoju komórek dendrytycznych i limfocytów T .
Ostatnio także, dużo miejsca ( przestrzeni naukowej) poświęca się bakteriom probiotycznym w jelitach i ich wpływie na nasze zdrowie.
Wyobraź sobie, że dobre bakterie w jelitach wpływają na procesy immunologiczne właśnie poprzez, między innymi szlak witaminy d3 i wpływają na gęstość receptorów w komórkach jelita.
Mała gęstość receptorów kojarzona jest z przewlekłym stanem zapalnym jelit. Deficyt witaminy d3 prowadzi do spadku alfa – defensywy z komórek Panetha wydzielanej do światła jelit, a to prowadzi do zachwiania populacji dobrych bakterii.
Dlatego jesli dbasz o stan swojej mikroflory jelitowej - nie zapominaj o witaminie d3.
Podsumowując: mała ilośc wit d3 to większe ryzyko dysbiozy jelitowej ( braków dobrych bakterii) i stanów zapalnych jelit oraz większe ryzyko raka.
Poziom 49 ng we krwi to minimum, jakie jest potrzebne do fagocytozy czyli niszczenia komórek nowotworowych i kontroli 5 % naszego genomu.
Dlatego na co dzień, profilaktycznie, powinieneś dbać o właściwy jej poziom. A jeśli cierpisz na jakąkolwiek postać nowotworu już dziś powinieneś rozpocząć podnoszenie poziomu stężenia witaminy d3 we krwi.
Niekwestionowanym źródłem witaminy d3 jest słońce i to w nim powinniśmy szukać nadziei na wyrównanie deficytów. Wystawiając się na działanie jego promieni trzeba pamiętać o kilku zasadach:
  • 20 minut ekspozycji słonecznej całego ciała dostarcza 15 000 IU i jest to maksymalna dawka jaką wytworzy człowiek ze słońca. Z tego też źródła samego bez suplementacji nie osiągnie więcej niż 100 ng poziomu
  • Najlepszy czas na działanie promieni słonecznych to godziny między 11 a 13 .
  • Opalając się zdejmij okulary przeciwsłoneczne, ponieważ ich obecność hamuje produkcje witaminy
  • Nie smaruj się filtrem UVA i UVB, gdyż nie pozwoli on przeniknąć promieniom słońca w głąb skóry. Jeśli boisz się oparzenia skorzystaj z naturalnych walorów ochronnych oleju z pestek malin. Pamiętaj także, że w przypadku słońca więcej nie znaczy lepiej.
  • Po kąpieli słonecznej nie wchodź pod prysznic ( a szczególnie nie myj opalanych częsci ciała mydłem) , ponieważ na skórze działają wówczas bakterie probiotyczne chroniące przed rakiem skóry.
  • Bezpieczna dawka słońca to 1/2 czasu zanim zaczerwieni się skóra
Jeśli chcesz pozyskać witaminę d3 z suplementów przyjmuj ją razem z witaminą A, E, K2NK3. Receptory VDR do wchłonięcia się Vit D potrzebują także jonów Boru, Magnezu i Calcium .
Źródłem boru w pożywieniu są owoce, warzywa strączkowe i liściaste bez nawozów oraz orzechy, avokado, masło orzechowe.
Na koniec: Podniesienie poziomu vit d3 z 20 do 40 ng zmniejsza o 67 % ryzyko inwazji raka oraz zwiększa przeżywalność osób już chorujących. Każdy wzrost o 10 ng pozwala zmniejszyć ryzyko raka jelita o 26 % - jak wskazują metaanalizy badań naukowych. Każdy taki wzrost działa także antydepresyjnie.