Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Artykuł: O mitochondriach słów parę.
Czy wiesz, ze tylko 5 procent naszego genomu jest aktywna ? A wiec 95 procent jest niewykorzystywana. Pojawiające się wady genetyczne są przetransportowaniem fragmentów genów z niewykorzystanych odcinków do tych 5 procent.
Ten nieaktywny obszar to prawdziwa historia istnienia życia na ziemi, w której przeplata się opowieść o życiu bakterii z życiem człowieka. Ponieważ według teorii endosymbiozy to własnie z bakterii pochodzą ludzkie mitochondria.
W każdej naszej komórce jest ok. 1000 mitochondriów ( a w komórce nerwowej nawet 15 tyś.). Ze względu na swoje pokrewieństwo z bakteriami mitochondria są tak podatne na antybiotyki, które za każdym razem je dziesiątkują.
Mitochondria posiadają własne DNA i RNA, w którym powstają wady 15 razy częściej niż w jądrze komórki. Chorobami mitochondrialnie genetycznymi są np. nowotwory, parkinsonizm, demencja,otyłość, cukrzyca, zwyrodnienie stawów, zaćma, dna moczanowa, które do tej pory uznawane były za genetyczne. Znaczy to, że choroby te w większości przypadków nie są dziedziczone tylko nabyte na drodze wpływu środowiska. Środowisko to jest, między innymi chemiczne zanieczyszczenia - niszczy mitochondria powodując ich wady i w rezultacie choroby.
Na zahamowanie uszkodzeń kodu genetycznego mitochondriów mają wpływ bakterie jelitowe, które chronią także DNA jądra komórkowego. Im mniej bakterii jelitowych tym słabsza ochrona.
Na wyciszenie lub aktywacje mitochondrialnych genów mają także wpływ oligonukleotydy mRNA pochodzące z jedzonych przez nas roślin np. kapusty, krążące we krwi. To zjawisko wykorzystywania oligonukleotydów wykorzystywane jest w terapiach genowych potrafiących zahamować określone geny komórek nowotworowych. Obecna i przyszła terapia genetyczna oparta jest i będzie na wpływaniu na RNA mitochondriów własnie.