Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Artykuł: Cukrzyca - jak się z nią oswoić
Zaznaczeń:
1
Autor:
Koordynator Programu
Data:
2014-10-09 12:44:15

Cukrzyca jest ciężką chorobą metaboliczną. Szacuje się, że w 2030 roku liczba zachorowań na cukrzycę na całym świecie może osiągnąć 360 mln.

Co to oznacza dla nas? Jak ustrzec się przed chorobą? Które objawy powinny nas zaniepokoić? I wreszcie jak żyć z cukrzycą, by osiągnąć wiek dojrzały?

Są to ważne pytania, na które coraz więcej młodych ludzi szuka odpowiedzi. Cukrzyca nie jest chorobą, jak się potocznie sądzi, ludzi starszych i otyłych. Sięga ona również po młodych, często wysportowanych ludzi. Może dawać ciężko wykrywalne objawy lub czekać długo w ukryciu do ujawnienia się w najmniej oczekiwanym momencie. Diagnoza może być trudna. Prowadzenie leczenia wymaga od nas dużej wiedzy i wysiłku, a co się z tym wiąże, zmiany nawyków żywieniowych na całe życie.

Nie wystarczy być na diecie przez trzy tygodnie, by oczyścić organizm. Tu potrzebna jest przede wszystkim konsekwencja i skrupulatność. Wydawać by się mogło, że po prostu zmienię parę rzeczy, odstawię słodycze i wszystko będzie proste. Że łatwo jest wprowadzić zmianę. A do zmiany potrzebna jest nam motywacja. Ale jak ją mieć, kiedy nie czujemy się źle? Kiedy nie widzimy, nie czujemy że cukier mamy za wysoki? Kto z nas czasem nie przysypia w fotelu? Senność może być jednym z objawów. Jak dbać o siebie by być zdrowym? Jak poradzić sobie z diagnozą specjalisty? Jak wytrwać w postanowieniach? Jak utrzymać motywację i siłę woli na wysokim poziomie kiedy po prostu nie mam na to siły? Jeśli ktoś z Państwa szuka odpowiedzi na powyższe pytania, jeśli trafił na naszą stronę, to może liczyć, że otrzyma odpowiedź i wsparcie.

Specjaliści Psychodietetycznego Programu Zmiany Nawyków Żywieniowych swoją wiedzą i kompetencjami pomogą wesprzeć chorego na każdym etapie choroby. Dietetycy współpracujący z Psychologami wspólnie dobierają narzędzia pracy zindywidualizowane do potrzeb Klienta. Razem z Klientem wprowadzamy zmiany w nawykach nie tylko żywieniowych dzięki czemu szanse na trwały proces zmiany staje się realny.

Aneta Socha - psycholog, psychodietetyk, w Programie pracuję nad zmianą nawyków żywieniowych z osobami chorymi na cukrzycę